Ev almak isteyenlere uyarı!

Ev almak isteyenlere uyarı!                 14.06.2010

Konut kredileri 2010’da 2006’daki rekoru kırabilir

İŞ Bankası Bireysel Krediler Bölüm Müdürü Recep Oram, “İkinci çeyrekteki büyümenin bizi, şu ana kadar gördüğümüz en büyük genişleme olan 2006 yılının bile üzerine taşımasını bekliyoruz” dedi.

Merkez Bankası verilerine göre 21 Mayıs itibarıyla 47 milyar 475,4 milyon liraya ulaşan konut kredilerinde, genel itibarıyla kriz öncesi hareketli olan 2006 dönemine bir geri dönüş gözlemleniyor. İş Bankası Bireysel Krediler Bölüm Müdürü Recep Oram, Mart ayının konut kredileri açısından bir dönüm noktası olduğunu, Nisan ayında Mart ayına göre sektördeki bakiye artışının 1.7 milyar lirayı geçtiği, söz konusu rakamın son 2 yılın en büyük bakiye artışı olduğuna dikkat çekti.

Mart, Nisan ve Mayıs aylarındaki büyümenin Haziran ve Temmuz aylarında aynı miktarlarda olmasa da devam etmesinin beklendiğini belirten Oram, “Dolayısıyla ikinci çeyrekteki büyümenin bizi 2010 yılında konut sektöründe, şu ana kadar gördüğümüz en büyük genişleme olan 2006 yılı büyüme oranlarının üzerine bile taşıması söz konusu olabilecektir” dedi.

Günde 2 bin kredi

Geçen yıl sektörde refinansmanlarla birlikte yaklaşık 338 bin kişiye kredi kullandırıldığına, bu yıl rakamın 350 bini geçmesinin söz konusu olduğuna işaret eden Oram, sektörde halen günlük yaklaşık olarak 2 bin adet konut kredisi kullandırıldığını, bunun da yaklaşık günlük 150 milyon lira konut kredisine denk geldiğini, 2008 yılı ikinci yarısından itibaren ekonominin genel olarak durgunluğa girmesine rağmen özellikle Nisan ayında gerçekleşen büyümenin geçen yıl sonundaki olumlu gelişmelerle birlikte değerlendirildiğinde, konut sektörünün durgunluktan çıktığının söylenebildiğini vurguladı.

Faizler 3 ay değişmez

Yapı Kredi Konut Finansmanı Direktörü İsmet Erdem de 2010 yılının ilk 4 ayında konut kredisi portföyünün sene başına kıyasla yüzde 9.81 büyüyerek 42.5 milyar liradan 46.7 milyar liraya ulaştığını, toplam portföyde 4.2 milyar liralık net büyüme sağlandığını kaydetti. Konut kredilerinde Mayıs ayının son haftasına kadar yukarı yönlü bir hareket olduğunun altını çizen Erdem, ortalama haftada 350-350 milyon lira arası net büyüyen pazarın son haftada 130 milyon liraya kadar düştüğünü söyledi. İsmet Erdem, yılın son çeyreğinde Merkez Bankası cephesinde bir faiz artırımı beklediklerine dikkati çekerek, konut kredisi faizinde kısa dönemde Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında yukarı yönlü hareket olacağını beklemediklerini, faizin bu seviyelerde hareket edeceğini kaydetti.

200 bin kişi konut kredisi kullanır

Fortis Bank Türkiye Perakende Bankacılık Pazarlama Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Ertem, konut kredisi pazarının 2010’da yüzde 20 büyüyerek yaklaşık 55 milyar liralık bir hacme ulaşmasını öngördüklerini belirtti. Ertem, konut kredisi pazarı büyüme rakamlarının bu artışı desteklediğini, 2010 sonuna kadar yaklaşık 200 bin kişinin konut kredisi kullanacağını söyledi.